Warna

Warna

Bułgarska Warna – niczym hiszpańska barcelona – przyciąga z każdym kolejnym rokiem coraz więcej turystów, nie tylko z Europy, ale i z całego świata. Jest to trzecie co do wielkości miasto w Bułgarii zamieszkiwane przez ponad 530 tysięcy mieszkańców. To jednocześnie port położony nad Morzem Czarnym. Jest to miasto gwarantujące wszechstronny wypoczynek, rozrywkę oraz mnóstwo innych turystycznych atrakcji. Jest to zasługą nie tylko geograficznego położenia, ale również i niezwykle interesującej historii – dzięki temu Warna zyskuje nieco kosmopolityczny charakter. Historia miasta sięga jeszcze czasów starożytnych – dawniej znajdowała się w tym miejscu osada stanowiąca część Imperium Rzymskiego, a później Bizancjum. Miasto o znanej nam współcześnie nazwie zostało założone przez Słowian w VII wieku ery nowożytnej.

Włączone wówczas zostało w granice państwa bułgarskiego. W okresie średniowiecza – z naciskiem na stulecia XIII i XIV – Warna była niezwykle ważnym w Drugim Cesarstwie Bułgarskim portem. W 1444 roku rozegrana pod Warną została bitwa, o której przeczytać można w każdym polskim podręczniku do historii – zginął wtedy król Polski Władysław III (pośmiertnie nazwany Warneńczykiem). Przez kilka stuleci Warna była częścią Imperium Otomańskiego. W latach 70-tych XIX-ego stulecia powróciła do Bułgarii na mocy postanowień Traktatu Berlińskiego. Pozostałością po dawnych czasach są rozliczne obiekty zabytkowe, jak chociażby ruiny rzymskich budowli czy bizantyjskich fortyfikacji z VI w. n. e. Generalnie rzecz biorąc, znajduje się tutaj wiele interesujących obiektów oraz miejsc, które naprawdę warto zobaczyć. Na uwagę zasługuje między innymi Cerkiew Katedralna. Na terenie kraju jest to druga co do wielkości budowla o charakterze sakralnym. Nie tylko jej zewnętrzny wygląd robi ogromne wrażenie – nie mniej imponujące jest także jej wnętrze. Godnym polecenia miejscem jest też leżący w całości nad morzem Park Primorski. To idealne miejsce do relaksujących spacerów, przy okazji zajrzeć można też do znajdujących się tutaj delfinarium czy Muzeum Marynarki Wojennej.
W mieście znajduje się także Muzeum Bitwy Pod Warną i mauzoleum Władysława Warneńczyka (mauzoleum ma oczywiście symboliczny charakter, gdyż ciało polskiego króla nigdy nie zostało znalezione). Nie zaszkodzi urządzić sobie też małą wycieczkę do znajdującego się od Warny w odległości ok. 18 km Kamiennego Lasu. Jest to rezerwat, a jego nazwa nie jest przypadkowa – na tym terenie podziwiać można przeszło 300 form skalnych o zróżnicowanych kształtach i wielkości. Bułgaria takich miejsc posiada więcej. Warna – jak przystało na miasto położone nad morzem – nie może narzekać na brak plaż. Ich ogromnym atutem jest to, że nie panuje na nich tak ogromny tłok jak choćby w Złotych Piaskach czy na Słonecznym Brzegu. Tak więc jest to naprawdę świetna alternatywa dla wypoczynku w tych bardzo znanych i obleganych przez turystów kurortach. Inna sprawa, że zakupy można zrobić w Warnie dużo niższym kosztem aniżeli w wymienionych powyżej ośrodkach (jest nawet do 40% taniej).

Pozostałe artykuły o rekreacji i podróżach:

About